Diğer Sitelerimiz

25000 Veciz S├Âz
islami bilgiler

M─▒s─▒r’da uzun zamand─▒r susmas─▒yla ünlenmi┼č iyi huylu bir dervi┼č vard─▒. Birçok âkil ki┼či uzaktan yak─▒ndan gelerek etraf─▒nda pervane olup dervi┼čten feyz almak istiyordu. Bir gece bu dervi┼č kendi kendine ┼čöyle dü┼čündü:

-─░nsan dilinin alt─▒nda gizlidir. Böyle susup durmak olmaz. Misafirlerle konu┼čmak gerek. Konu┼čmazsam kimse benim âlim oldu─čumu bilemeyecek. Dervi┼č konu┼čunca dost dü┼čman herkes onun M─▒s─▒r’─▒n en cahili oldu─čunu anlad─▒. Adam─▒n huzuru ve düzeni bozuldu, rahat─▒ kaçt─▒. Çaresiz, M─▒s─▒r’dan ç─▒k─▒p ba┼čka yere gitmek zorunda kald─▒. Ayr─▒l─▒rken tekkenin duvar─▒na ┼čunlar─▒ yazd─▒:

Çirkin yüzümü güzel sand─▒─č─▒m için perdeyi kald─▒rd─▒m. E─čer aynada kendimi görmü┼č olsayd─▒m, cahillik edip yüzümü örten perdeyi y─▒rtmazd─▒m. ─░nsan sükût ederek üstünlük bulur, susmayan cahil ise rezil olur.” Sükûtun her zaman bir de─čeri vard─▒r: Âlime heybet kazand─▒r─▒r, cahil için bir perde olur. E─čer âlimsen çok konu┼čarak heybetini yitirme. Yok, cahilsen perdeni yüzünden s─▒y─▒rma. Gönlündekileri insanlara açmak için acele etme. Bunu ne zaman olsa yapabilirsin. Fakat bir kez s─▒r ortaya ç─▒kt─▒ m─▒, onu tekrar saklamaya imkân bulunmaz. Kalem gibi susmak gerekir. Ba┼č─▒ b─▒çakla kesilmeden sultan─▒n s─▒rlar─▒n─▒ ne güzel saklad─▒. Sözü insan gibi, ak─▒ll─▒ uslu söylemek gerekir. Yoksa hayvanlar gibi susmak daha iyidir.M─▒s─▒r, dervi┼č, akil ki┼či, feyz almak, insan dilinin alt─▒nda gizlidir, misafirle konu┼čmak, tekke, cahillik, cahil, s├╝kutun de─čeri, alimin heybeti, g├Ânl├╝ insana a├žmak, sultan─▒n s─▒rlar─▒,
Etiketler