Diğer Sitelerimiz

25000 Veciz S├Âz
islami bilgiler

 

Bayezid-i Bistami’ye; "Mür┼čidin, yol göstericin kimdir?" diye sordular. O da; "Bir kad─▒n." dedi. "Bu nas─▒l olur?" dediler. Cevâb─▒nda ┼čöyle buyurdu:

-"Bir gün Allah-ü Teâlâ’n─▒n sevgisi ile, kendimden geçmi┼č olarak yolda yürüyordum. Bir kad─▒n gördüm. Elinde bulunan bir çuval unu, ta┼č─▒mam için bana ricada bulundu. Gücüm yetmez diye dü┼čündüm. Orada kafes içinde bulunan bir aslana i┼čaret ettim. Kafes aç─▒l─▒p, aslan geldi. Un çuval─▒n─▒ yükledim. Fakat aç─▒ktan keramet göstermi┼č oldu─čum için de çok korktum ve mahcûb oldum. Kad─▒n─▒n beni tan─▒y─▒p tan─▒mad─▒─č─▒n─▒ ö─črenmek için; "Pazara var─▒nca kimi gördüm diyeceksin?" dedim.

Kad─▒n; "Zalim Bâyezîd'i gördüm diyece─čim." dedi.

Ben hayretle; "Neden?" diye sordum.

Kad─▒n ┼čöyle cevap verdi: "Allahü Teâlâ, bu aslan─▒ yük ta┼č─▒mak için yaratmad─▒─č─▒ hâlde, sen niçin yük yükledin? Bu zulüm de─čil de nedir? Bunu, insanlar sana keramet sahibi desinler diye yapm─▒┼č isen çok fena." dedi. Bunun üzerine çok a─člay─▒p isti─čfâr ettim. Bundan sonra benden fevkalâde bir hâl meydana gelse, "Lâ ilâhe illallah Muhammedün resûlullah, Nûh Neciyullah, ─░brâhim Halîlullah, Mûsâ Kelîmullah, Îsâ Rûhullah" yaz─▒s─▒n─▒ veya bir nûr görüyorum. Böylece, benden meydana gelen hâllerin do─čru olduklar─▒n─▒n, Allah-ü Teâlâ taraf─▒ndan tasdik olundu─čunu anl─▒yorum."Bayezid-i Bistami, M├╝r┼čidin, yol g├Âstericin kimdir?, un ├žuval─▒n─▒ aslana ta┼č─▒tmak, a├ž─▒ktan keramet g├Âstermek, un ├žuval─▒, mahcup olmak, hayvanlar─▒n yarat─▒l─▒┼č sebebi, isti─čfar etmek, L├ó il├óhe illallah Muhammed├╝n res├╗lullah, N├╗h Neciyullah, ─░br├óhim Hal├«lullah, M├╗s├ó Kel├«mullah, ├Äs├ó R├╗hullah,
Etiketler