Diğer Sitelerimiz

25000 Veciz S├Âz
islami bilgiler

1961 y─▒l─▒nda ─░lahiyat Fakültelerinde Tefsir ve F─▒k─▒h dersleri veren Pakistan'l─▒ ve uzun süre Paris'te bulunan Prof.Dr. Muhammed Hamidullah anlat─▒yor:
─░stanbul'da iken, bana Avrupal─▒ bir müzik profesörü geldi:

"Kur'an'─▒ tetkik ediyorum" dedi. "Kur'an ┼čiir de─čildir ama onda öyle bir musiki var ki, insan─▒ hayrete dü┼čürüyor. ┼×iirde bir kelimenin yerini de─či┼čtirsen, vezin bozulur, musiki ve ahengin kayboldu─ču derhal anla┼č─▒l─▒r. Ama nesirden bir harf, birkaç kelime kald─▒rsan ahenk bozulmaz. Çünkü ölçü yoktur. Kur'an ┼čiir olmamakla beraber ondan bir harf kald─▒rsan derhal kendine has musikinin aksad─▒─č─▒ görülüyor. Bu be┼čer sözünde olamaz. Be┼čer sözünde böyle istisnas─▒z tam bir ahenk bulunamaz. Bunun için Müslüman oldum. Yoksa ben Arapça bilmem. Kur'an'─▒n manas─▒n─▒ da anlamam.

Nihayet Kur'an'daki musikinin, Kur'an'─▒n bir mucizesi oldu─čuna delalet etti─či için Müslüman olmu┼čtum. Hâlbuki Amener-Rasulü'de 'Lâtüâhizna' kelimesinde bu ahenk bozuluyor; musiki kalm─▒yor. Bir kelimede dahi bu ahengin bozulmas─▒ onun mucizeli─čini kald─▒r─▒r. ─░man─▒m sars─▒ld─▒."

"Oku bakal─▒m nas─▒l bozuluyor?" dedim. Okudu ama 'Latuuâhizna' diye okuyor, vav harfini uzatma harfi gibi al─▒p ta harfini uzat─▒yordu. Ona dedim ki:

"Sen yanl─▒┼č okuyorsun. Oradaki vav harfi, hemzenin yaz─▒lmas─▒ için konmu┼čtur. Uzatma harfi de─čildir. Onu dikkate alma ve ta harfini uzatmadan oku: Lâtüâhizna."
"O halde tamam, musiki mükemmeldir" dedi ve gitti. 

Geçenlerde bana bir mektup yazm─▒┼č:

"Te┼čekkür ederim, iman─▒m─▒ tazeledin" diyor. Prof.Dr. Muhammed Hamidullah, Kuran tetkiki, Kuran'─▒n ahengi, arap├ža, Kuran'─▒n manas─▒, L├ót├╝├óhizna, iman─▒ tazelemek,
Etiketler